Jaki rodzaj klawiatury gamingowej najlepiej wybrać?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje klawiatur: membranowe, mechaniczne oraz hybrydowe. W poniższym artykule znajdują się najważniejsze informacje na ich temat. Dobry wybór pomoże osiągać lepsze efekty!

Klawiatura membranowa

Jest to najtańszy rodzaj klawiatury. Nie bez powodu. Klawiatury membranowe działają na podstawie zetknięcia się ze sobą poszczególnych części obwodu elektrycznego. Oznacza to, że efekt użycia danego klawisza widoczny jest po dość mocnym jego naciśnięciu. Tak, aby znajdujące się pod spodem części folii mogły się ze sobą złączyć. Połączony w ten sposób obwód elektryczny przesyła do komputera odpowiedni sygnał.

Głównymi zaletami takiego wyboru jest niska cena oraz ciche działanie klawiszy. Zakup ten będzie dobry dla osób grających w proste tytuły bez dynamicznej rozgrywki.

Niestety lista wad jest dłuższa i poważniejsza. Membrany (części obwodu elektrycznego) ulegają szybkiemu zużyciu, przez co z upływem czasu klawisze wymagają coraz mocniejszego naciskania, aż w końcu przestaną działać. Oznacza to zdecydowanie wolniejszy czas reakcji oraz krótszą żywotność klawiatury.
Drugą istotną wadą jest blokowanie się klawiatury w przypadku naciśnięcia kilku znajdujących się blisko siebie klawiszy w krótkim odstępie czasu. Efekt ten może wyeliminować tylko funkcja anti-ghostingu, którą posiadają niektóre klawiatury membranowe, co jednocześnie podnosi ich cenę.

Klawiatura mechaniczna

Klawiatury mechaniczne są zdecydowanie droższe, ale jest to zakup na długie lata. Pod klawiszami zamieszczone są przełączniki (switche), które odpowiadają za przesłanie sygnału do komputera. Ich żywotność jest ogromna: od 20 do 80 milionów kliknięć (w zależności od wybranej klawiatury).

Istotne w klawiaturach mechanicznych jest właściwe dobranie przełączników do własnych potrzeb. Podstawowe switche różnią się od siebie kolorami. Do wyboru są:
– czerwone, stosunkowo ciche (choć głośniejsze niż klawiatura membranowa), z krótkim czasem reakcji. Dedykowane są przede wszystkim graczom. Doskonale sprawdzają się w dynamicznych rozgrywkach.
– niebieskie przełączniki są zdecydowanie głośniejsze i mają wyczuwalny punkt aktywacji. Wymagają większej siły nacisku niż przełączniki czerwone, przez co nie są rekomendowane do gier.
– brązowe switche są uniwersalnym wyborem dla osób niezdecydowanych pomiędzy czerwonymi a niebieskimi.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku dostępne są również klawiatury ze switchami: czarnymi, zielonymi, żółtymi, szarymi, pomarańczowymi, wyciszonymi oraz szybkimi. Zazwyczaj wyróżniają się dodatkową cechą. Przed zakupem klawiatury z przełącznikami w tych kolorach dobrze jest zapoznać się z ich charakterystyką, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Główną wadą klawiatur mechanicznych jest ich wysoka cena, choć istotne jest tutaj, że jest to jeden wydatek na wiele lat. Niektórzy na niekorzyść wskazują również dość głośne działanie klawiszy, choć jest to zależne od preferencji gracza.

Najważniejszą zaletą klawiatur mechanicznych jest ich żywotność oraz wytrzymałość. Gracze z pewnością docenią również wyjątkowo krótki czas reakcji klawiszy. W klawiaturach mechanicznych nie występują także problemy związane z naciśnięciem kilku klawiszy jednocześnie.

Klawiatury hybrydowe

Nie są zbyt popularne w środowisku graczy. Głównie przez to, że są to nieco usprawnione klawiatury membranowe z odrobinę krótszym czasem reakcji. Wydają odgłos jak klawiatury mechaniczne, co często poprawia wrażenia płynące z korzystania, ale na tym się kończy. Biorąc pod uwagę fakt, że klawiatury hybrydowe są niewiele tańsze od mechanicznych, to wybór wydaje się oczywisty.

Jaką klawiaturę gamingową najlepiej wybrać?

Wybór klawiatury jest kwestią indywidualną każdego gracza. Jeśli fundusze na to pozwolą z pewnością najlepszym wyborem będzie klawiatura mechaniczna (z przełącznikami wybranymi zgodnie z preferencjami i przeznaczeniem urządzenia).
Klawiatura membranowa polecana jest osobom, które ponad wszystko cenią sobie ciszę i wolą uniknąć dźwięku naciskanych klawiszy.