Dostęp do danych z Facebooka: Tutaj możesz zobaczyć, które aplikacje Cię szpiegują.

Dane z Facebooka wiele mówią o użytkowniku. Nic dziwnego, że wiele aplikacji lubi je wyszukiwać. Łatwo się dowiedzieć, co to jest. A także to, co właściwie wiedzą.


Skandal wokół Facebooka i dane użytkowników odkurzone przez Cambridge Analytica robią furorę. Za pomocą jednej aplikacji firma mogła uzyskać dostęp do profili 50 milionów użytkowników. To nie jedyna ciekawa aplikacja. Wyjaśnimy, w jaki sposób możesz dowiedzieć się, które aplikacje sniffujące mogą czytać Twój profil – i co te aplikacje o Tobie wiedzą.


W przypadku większości użytkowników kilka aplikacji powinno się połączyć. Niezależnie od tego, czy grasz w gry na samym Facebooku, rejestrujesz się w aplikacji, na stronie internetowej czy w konkursie: Coraz więcej ofert i aplikacji opiera się na logowaniu przez Facebooka – a tym samym na uzyskaniu dostępu do części profilu. Oto, jak dowiedzieć się, które aplikacje na to zezwolono z czasem.


Na pulpicie.


Zaloguj się do Facebooka za pomocą przeglądarki. Na pasku menu u góry kliknij symbol trójkąta po prawej stronie, a następnie „Ustawienia”. Wybierz „Aplikacje” z listy po lewej stronie. Masz już przegląd, które aplikacje mogą odczytywać Twój profil, znajomych i inne dane.


Witryna mobilna.


Dotknij symbolu składającego się z trzech nałożonych na siebie linii. Następnie przewiń w dół i wybierz „Ustawienia konta” i „Aplikacje”. Brakuje tutaj pełnego przeglądu, aplikacje są podzielone na kategorie. Najbardziej ekscytującym obszarem jest sekcja „Zalogowany przez Facebooka”. Za nim znajdują się zewnętrzne aplikacje, do których zalogowałeś się przez Facebooka. Aplikacje i wtyczki na samym Facebooku, które mają dostęp do danych, nie są widoczne na stronie mobilnej.


Aplikacje na Androida i iOS


Tutaj również przeglądając można znaleźć, podobnie jak na stronie mobilnej, za symbolem menu składającym się z trzech linii. W aplikacji na Androida znajduje się w prawym górnym rogu, w iOS w prawym dolnym rogu. Następnie dotknij „Ustawienia”, „Ustawienia konta” i „Aplikacje”.


Co aplikacje o mnie wiedzą?


Aby dowiedzieć się, co aplikacja wie o Tobie, po prostu dotknij ikony odpowiedniej aplikacji w ustawieniach aplikacji. Podczas gdy renomowane aplikacje zwykle pobierają tylko te dane, których potrzebują, takie jak adres e-mail i ogólny dostęp do profilu, inne wybierają to, co jest możliwe. Niektóre gry chcą wiedzieć wszystko, od statusu związku, przez poprzednich pracodawców, po wspólne posty. Na szczęście możesz również odwołać dostęp do poszczególnych informacji z aplikacji w przeglądzie – lub całkowicie usunąć aplikację.

1 thought on “Dostęp do danych z Facebooka: Tutaj możesz zobaczyć, które aplikacje Cię szpiegują.

  1. Dobrze wiedzieć. Przeprowadzę inspekcję i sprawdzę jakie uprawnienia mają aplikacje, bo niektóre „proszą” o zbyt wiele uprawnień.

Comments are closed.