Jaki hosting wybrać dla mojej strony internetowej – zestaw porad i wskazówek

Wybór odpowiedniego hostingu to jedna z najważniejszych decyzji, którą muszą podjąć właściciele stron internetowych. Jest to szczególnie istotne w kontekście szans na powodzenie naszego przedsięwzięcia w sieci. O czym należy pamiętać podczas wybierania hostingu dla strony internetowej? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Hosting – definicja pojęcia

Hosting internetowy to określenie dla usługi, która polega na udostępnieniu serwerów oraz infrastruktury przez profesjonalne firmy hostingowe. Dzięki hostingowi strony są przechowywane na serwerach i mogą być dostępne przez internet dla wszystkich użytkowników. Za sprawą hostingu dana strona internetowa może być opublikowana, ale to nie wszystko.

Właściciel zyskuje też możliwość przechowywania plików, baz danych oraz wszelkiego rodzaju innych zasobów, które są niezbędne do tego, by strona mogła działać w sposób prawidłowy. Decydując się na tani hosting WWW warto zwracać uwagę na renomę firmy, zakres świadczonych usług oraz oferowane wsparcie techniczne. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza strona będzie działała bez zarzutu w każdym momencie.

Popularne rodzaje hostingu

Istnieje kilka rodzajów hostingu. Mianowicie:

  • Hosting współdzielony. Polega on na tym, że zasoby są współdzielone z innymi użytkownikami, dlatego przy dużych portalach czy e-sklepach jego wydajność nie będzie wystarczająca.
  • Hosting VPS. Hosting współdzielony, który różni się tym, iż każdy z klientów ma zapewnioną osobną, wirtualną przestrzeń. Zwiększa to poziom kontroli oraz wydajność.
  • Hosting dedykowany. Najlepsza opcja dla dużych stron internetowych i e-sklepów – w tym przypadku klient otrzymuje własny serwer fizyczny, dlatego ryzyko występowania przeciążeń w działaniu witryny jest wyjątkowo niskie. Tego typu hosting jest oczywiście odpowiednio droższy niż dwa pozostałe.

To, na jaki hosting ostatecznie się zdecydujemy, powinno być uzależnione od tego, jakie są nasze potrzeby i możliwości finansowe.