Wytaczarki CNC – działanie i zastosowanie

Wytaczarki CNC – więksi bracia obrabiarki cnc, frezarki. Czym się różnią? Czy w dzisiejszych czasach podział między wytaczarki i frezarki jest jeszcze potrzebny? Jakie są ich unikalne właściwości wykorzystywane w codziennej pracy? Na te pytania postaram się dziś odpowiedzieć.

Wytaczarki CNC od typowej obrabiarki CNC typu frezarka różnią się głównie obecnością dodatkowej osi, zwanej potocznie osią W (zgodnej z osią Z) realizowanej pinolą – dzięki temu możliwe jest zastosowanie narzędzi korzystających z dodatkowej osi, jak też podział ruchów tak, aby uniknąć kolizyjności z przedmiotem obrabianym. Większość wytaczarek posiada też możliwość zmiany głowic – z typowych z pinolą, na wszelkiej maści głowice specjalne, w tym kątowe i pięcioosiowe.

Najważniejszy podział w ramach samej grupy to rozróżnienie między wytaczarki cnc płytowe i stołowe – różnica jest znaczna, ale bardzo prosta. Pierwszy typ – stołowych – korzysta ze stołu obok którego jeździ kolumna. Są to maszyny dedykowane do bardzo dużych przedmiotów obrabianych i posiadają konstrukcję modułową – zamawiając taką obrabiarkę możemy sami zdecydować jak długa ma być płyta i co za tym idzie – zakres osi X. Wytaczarki stołowe swoją konstrukcją znacznie bardziej przypominają typowe frezarki CNC w układzie poziomym, zwykle stół zintegrowany jest wtedy z czwartą osią.

Popularnym w Polsce producentem posiadającym w swojej ofercie wytaczarki CNC jest hiszpańska marka Juaristi (czyt. Huaristi) – portfolio tego producenta zawiera w sobie obrabiarki CNC typu wytaczaki do właściwie wszystkich zastosowań i do wszystkich branż, dzięki czemu zawsze możemy dobrać rozwiązanie idealnie, odpowiadające naszym potrzebom.

Zakup wytaczarki cnc możemy też rozpatrzeć analizując rynek wtórny – na portalu Obrabiarka.pl, największym polskim portalu ogłoszeniowym dedykowanym do sprzedaży i zakupu obrabiarek, narzędzi i części eksploatacyjnych do obrabiarki CNC, pojawiają się często oferty sprzedaży wytaczarki CNC. Biorąc pod uwagę stosunkowo duży koszt nowej obrabiarki CNC, dla wielu firm może być to najlepsze rozwiązanie pozwalające rozpocząć produkcję z wykorzystaniem wytaczarki CNC.